Tushy – Yup It’s A Thing You Need To Know About

So usually I come on here and post about my favorite baby/toddler/kid products and tell you why they are working for my house.  The goal is to keep me and the kids safe, sane and healthy (the husband is on his own).

I will admit tho that sometimes I kinda neglect my own needs.  I can’t even use the bathroom for 5 seconds without someone banging on the door.  And speaking of the bathroom, here is my take on a really cool product line that I just know you find as helpful and awesome as I do.  TUSHY is a modern version of the bidet that really easily attaches to your toilet and has changed my world in little under 10 minutes.  First question I had was regarding set up – no electric or plumbers license needed.  AT ALL.  I simply took off the toilet seat, connected tushy easily to the water line and you can spritz your backside after you do your business.  You can adjust the pressure depending on your “need”.  The Tushy Classic (one temperature option) will run you $69 while the Tushy Spa (with temperature options) will cost you $99.

Travel alot?  No worries about missing your bidet experience on vacation.  Enter the TUSHY Travel and you are on your way to the happiest of holidays.  This little guy is made of rubber and about the size of a pear.  Just fill it up, do your thing and spray accordingly.  This will cost you $29.00 – think camping for sure!

Want to get rid of toilet paper altogether??  Yet another great option from this wonderful company with their Bamboo Tushy Towels.  These are super soft about the size of a washcloth.  These are unbleached and antibacterial made from 100% bamboo fiber.  They are machine washable and dryable.  A pack of 5 costs $19.  Consider reducing your carbon footprint by going sustainable.

Not quite ready to totally give up TP?  No worries but I ask you to please try their bamboo toilet paper.  It is super soft and 100% sustainable.  You can set up an easy subscription so you never run out.  The cost keeps going down as you choose to one time purchase verses subscribe verses prepay.

Seriously check this stuff out – I know its a weird topic but this will change your life.  No more irritation here.  I actually feel cleaner.  Not kidding.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *